Blog - Psycholog Dla Ciebie

Depresja poporodowa

luxgabinety-psycholog-depresja-dziewczyna

Depresja poporodowa – przyczyny, skutki, leczenie

 

Czym jest depresja poporodowa?

 

Macierzyństwo może być wspaniałym, radosnym przeżyciem, jednak niektóre kobiety czują przedłużający się smutek zamiast radości, rozczarowanie zamiast dumy, są przytłoczone nadmiarem nowych obowiązków i nie potrafią zaadaptować się do nowej sytuacji. Czują się często winne i przygnębione. Sytuacji nie poprawia cukierkowy obraz macierzyństwa kreowany w mediach społecznościowych, z którym kobiety lubią się porównywać.

 

Sytuacja może być dodatkowo skomplikowana przez trudny poród, który pozostawił w psychice kobiety traumatyczne doświadczenie, specjalne potrzeby zdrowotne dziecka, trudności z karmieniem, brakiem snu, brak wsparcia bliskich, kwestie ekonomiczne.

 

Wiele młodych mam, przynajmniej przez jakiś czas, odczuwa macierzyństwo jako utratę niezależności, autonomii, brak realizacji swoich potrzeb w imię potrzeb dziecka.

Wszystko to połączone z dużą wrażliwością i ambicją młodej mamy może prowadzić do rozwinięcia się depresji poporodowej.

 

Depresja poporodowa jest poważnym utrudnieniem w opiece nad nowonarodzonym dzieckiem i nie należy jej bagatelizować. Jej występowanie jest powszechne na całym świecie i szacuje się, że dotyka nawet 20% młodych mam. Konsekwencjami nieleczonej depresji poporodowej mogą być m.in. zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale także trudności kobiety w odnalezieniu się i funkcjonowaniu w roli matki, żony, partnerki a ponadto oddziaływać negatywnie na jej rozwój zawodowy.

Doświadczenie depresji poporodowej, zwłaszcza nieleczonej, może także wpłynąć na decyzję kobiety braku posiadania kolejnych dzieci, jest więc problemem społecznym.

 

Przyczyny depresji poporodowej

 

Etiologia depresji poporodowej jest złożona. Czynnikami ryzyka są m.in. trudny przebieg ciąży i porodu, stresujące wydarzenia w ciąży i po porodzie, zły stan zdrowia dziecka, problemy dotyczące relacji partnerskich bądź małżeńskich, brak lub niedostateczne wsparcie społeczne, wcześniejsze zaburzenia psychiczne, a także styl wyjaśniania zdarzeń.

Prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej zwiększa także przeżywany wcześniej „baby blues”.

Kontakt mamy depresyjnej z dzieckiem jest często nacechowany negatywnymi emocjami, brakiem bliskości. Często kobiety myślą, że są najgorszymi matkami na świecie, zaniedbując także starsze dzieci.

 

Leczenie depresji poporodowej

 

Istnieje szereg metod pomocy kobietom cierpiącym na depresję poporodową.

Bardzo dobre efekty daje psychoterapia w ujęciu poznawczo-behawioralna, oparta na zmianie sposobu myślenia i zachowania. Czasem istnieje potrzeba wsparcia farmakologicznego, które może pełnić rolę dopełniającą w psychoterapii.

 

Kiedy zwrócić się o pomoc?

 

Młoda mama może zadać sobie poniższe pytania:

 

  • Czy w przeciągu ostatniego miesiąca często czułaś się przygnębiona, smutna albo zrezygnowana, płakałaś?

  • Czy w ciągu ostatniego miesiąca zauważyłaś, że nie czerpiesz tyle przyjemności z rzeczy, które kiedyś lubiłaś robić, albo w ogóle nie jesteś nimi zainteresowana?

  • Czy w ciągu ostatniego miesiąca często miałaś poczucie winy, lub lęk że nie wywiązujesz się z roli matki?

 

Jeśli przynajmniej jedna odpowiedź jest twierdząca, warto umówić się na konsultację do psychologa i uzyskać wsparcie.

 

Warto też wspomnieć, że depresja poporodowa może dotyczyć także mężczyzn oraz obojga rodziców. Temat depresji poporodowej wśród mężczyzn jest w opinii publicznej tematem tabu, co dodatkowo przyczynia się do pogłębienia problemów.

 

W LuxGabinety w pomocy psychologicznej kierowanej do młodych rodziców specjalizuje się mgr Agnieszka Zawadzka – umów wizytę

 

 

Na podstawie:

Kossakowska, K. (2019). Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 39(3) .

Deave, T., Johnson, D., Ingram, J. (2008). Transition to parenthood: the needs of parents in pregnancy and early parenthood. BMC Pregnancy and Childbirth.

Banasiak-Parzych, B. (2007). Depresja poporodowa. Przyczyny, skutki, zapobieganie. Warszawa: wydawnictwo Koldruk.

 

 

Dane kontaktowe

Adres:
Kraków, ul. Wadowicka 7

Tel:
503 903 831

Email:
info@luxgabinety.pl